luni, aprilie 20

Iubi-Te-voi,Doamne...solist:Pr.Bogdan Mihai

Slujitorii

Slujitorii


Preoti


Paroh ILINCA Ioan

Preot BOGDAN Mihai




Paraclisieri




STANCU Constantin




Cantareti


BURADA
Marian

STANCU Gabriel

Pre Tine Te laudam...solist:Pr.Bogdan Mihai

Hristos a inviat!


HRISTOS A INVIAT!






"Hristos a inviat din morti cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le."
Troparul Invierii Domnului

In noaptea de Inviere a fost impartita Lumina.Lumina a fost adusa de la Ierusalim de un episcop roman si impartita preotilor,care la randul lor au dat-o oamenilor la slujba.
La slujba de la miezul noptii au fost prezente sute de persoane la Biserica noastra.

Sa-l rugam pe Hristos Dumnezeu sa ne ierte de tot ce am gresit in viata noastra,sa ne ajute sa putem iubi pe cei ce ne iubesc si ne urasc pe noi,sa ne lumineze mintile noastre intunecate de pacate,sa invieze si sufletele noastre omorate de patimi si sa cantam:"Hristos a inviat din morti cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le."

duminică, aprilie 19

Video

Vinerea Mare

Vinerea Mare


In Vinerea Mare la ora 11:00 s-a scos Sfantul Epitaf pe masa pregatita in mijlocul bisericii si oamenii au putut sa se inchine si sa-l sarute.
La ora 17:30 a inceput Denia Prohodului Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos,la care au participat foarte multi credinciosi,biserica fiind neincapatoare.
Dupa aceea preotii si credinciosii au inconjurat biserica cu Sfantul Epitaf si Sfanta Cruce.La intrarea in biserica oamenii au putut trece pe sub Sfantul Epitaf,dupa care slujba a continuat si la sfarsit s-au impartit flori credinciosilor prezenti.

miercuri, aprilie 15

Joia Mare





Astazi in Joia Mare,la biserica "Adormirea Maicii Domnului" s-a savarsit Sfanta Liturghie unita cu vecernia in timpul careia s-a sfintit Agnetul pentru Sfanta Euharistie de peste tot anul si s-au facut parastase,pentru ultima data inainte de Pasti,pentru toti cei din veac adormiti.
Seara s-a savarsit Denia celor 12 Evanghelii,in care s-a scos din Sfantul Altar crucea cea mare si s-a asezat in mijlocul bisericii spre inchinare.La ora 23:00 s-a facut priveghere,s-au citit ceasurile si acatistul Sfintelor si mantuitoarelor Patimi.